Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Czym jest prędkość Internetu, jak ją wybrać i na co zwracać uwagę?

12 kwietnia 2021 prędkość internetu


Obecnie z Internetu korzysta niemalże każdy, co powoduje, że na rynku jest wiele firm oferujących możliwość korzystania z niego w bardzo różnorodnych technologiach. Jednak przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej oferty zainteresowane osoby zazwyczaj najpierw sprawdzają dokładnie oferty, przede wszystkim jak chodzi o prędkość Internetu.

Czym jest prędkość Internetu?

Prędkość Internetu określa szybkość, z jaką są wysyłane i odbierane dane za pośrednictwem danego łącza. W praktyce oznacza to 3 wielkości, prędkość wysyłania, pobierania i tak zwane opóźnienie. Najważniejszym parametrem jest prędkość pobierania, jest to szybkość, z jaką dane są pobierane z sieci. Prędkość wysyłania określa, jak szybko użytkownik wysyła dane za pomocą Internetu, często ten parametr jest niższy niż prędkość pobierania. Opóźnienie, zwane popularnie ping oznacza opóźnienia w przesyłaniu danych. Ta wartość ma bardzo duże znaczenie przede wszystkim dla osób korzystających z Internetu w trybie rzeczywistym, na przykład dla graczy czy w przypadku transmisji strumieniowych. Operatorzy przedstawiając klientom oferty zazwyczaj określają maksymalną prędkość pobierania, jaką można uzyskać. Trzeba jednak pamiętać, iż w ofertach określona jest prędkość maksymalna, czyli rzeczywista prędkość może być niższa. Niektórzy decydują się na oferty w których operatorzy oferują poza prędkością maksymalną również prędkość minimalną danego łącza.

Od czego zależy prędkość Internetu?

Prędkość Internetu zależy przede wszystkim od technologii, w jakiej jest on świadczony. Najbardziej ogólnych podział to technologia przewodowa i bezprzewodowa. W przypadku łącz przewodowych możliwości uzyskania maksymalnej prędkości zależą od rodzaju okablowania. Najlepsze wyniki można uzyskać gdy usługa jest świadczona na łączach bezprzewodowych. Tutaj operatorzy bardzo często oferują uzyskanie prędkości do 300 Mb/s. Jednakże nie wszędzie można zastosować tego typu technologie, dlatego też wciąż dość popularną usługą jest Internet udostępniany za pomocą ADSL. Tutaj jednak prędkość jest o wiele niższa, często maksymalnie można uzyskać jedynie 20 Mb/s. Wszystko zależy od jakości okablowania czy nawet ilości łącz. Internet świadczony bezprzewodowo to usługa wykorzystująca technologie takie same jak w telefonach komórkowych. Tutaj wartość prędkości jest zmienna, uzależniona przede wszystkim od miejsca w którym znajduje się użytkownik jak również zasięgu sieci komórkowej, świadczącej tego typu usługę. Jednakże dzisiaj ze względu na coraz większą ilość nadajników sieci komórkowych coraz większe obszary znajdują się w zasięgu sieci LTE, uznawanym jako jedna z najlepszych opcji. To powoduje że również korzystanie z Internetu zapewnia o wiele lepsze parametry i wyższą prędkość.

Jak dobrać prędkość Internetu do swoich potrzeb?

Każdy, kto jest zainteresowany ofertą Internetu, jego prędkość powinien dostosować do swoich potrzeb. Pod uwagę należy brać przede wszystkim ilość osób, które będą korzystały z łącza, jak również to, jakie dane w znacznej większości będą za jego pomocą przesyłane. Im większa ilość użytkowników tym na pewno szybsze łącze powinno być wybrane, bowiem zbyt mała prędkość może być powodem zawieszania połączeń i powodować niemożność korzystania z Internetu. Większą prędkość warto wybrać również w sytuacji, gdy użytkowników nie jest wielu, jednak zamierzają wysyłać spore ilości danych. Obecnie na rynku jest bardzo wiele ofert na połączenia internetowe, co sprawia, że nikt nie powinien mieć problemu z dopasowaniem jak najlepszego dla siebie.

Redakcja powermilk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów oraz multimediów staje się jeszcze bardziej fascynujący i dostępny! Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do nowych technologii spotyka się z praktyczną wiedzą, tworząc inspirujące źródło informacji dla wszystkich entuzjastów cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym wypełnić i zabezpieczyć przesyłkę
Klasyczne kryminały
bezpieczeństwo w sieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

bezpieczeństwo w sieci