Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Praca zdalna. Czym kierować się przy wyborze laptopa?

14 września 2023 praca zdalna

Jeszcze kilka lat temu praca zdalna była przywilejem tylko dla wybranych. Pandemia COVID-19 sprawiła jednak, że ten model pracy stał się bardziej powszechny i został z nami na dłużej. To sprawia, że wiele osób poszukuje sprzętu, który sprosta wymaganiom pracy z domu. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając laptopa do pracy zdalnej? O tym możecie przeczytać w poniższym poradniku.

Laptop do pracy zdalnej – postaw na ergonomię

Zastanawiasz się, czym powinien się charakteryzować dobry laptop do pracy zdalnej? Niezależnie od modelu, na który się finalnie zdecydujesz, musi być on przede wszystkim ergonomiczny. Aby praca we własnym domu lub innym miejscu poza biurem była komfortowa, trzeba wybrać laptop, który będzie po prostu wygodny. Co to oznacza w praktyce?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wielkość. Praca zdalna wiąże się z częstą zmianą miejsca. Warto, aby laptop można było łatwo transportować. Druga sprawa to klawiatura. Przed dokonaniem zakupu dobrze jest zwrócić uwagę na układ klawiszy i sprawdzić, czy jest dla nas odpowiedni. Ale jak znaleźć laptop idealnie dopasowany do pracy zdalnej? Z pomocą przyjść nam może recenzja różnych modeli, która wskazuje na ich plusy i mankamenty.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując laptop do pracy zdalnej?

Przejdźmy do omówienia konkretnych parametrów. Na początek procesor. To właśnie on odpowiada za płynne działanie laptopa, które jest kluczowe w przypadku pracy zdalnej. Z tego powodu nie warto oszczędzać na tym elemencie i postawić na sprzęt wysokiej klasy. Najpopularniejszymi procesorami są propozycje firm Intel oraz AMD. Do płynnego wykonania zadań zdalnych wystarczy model Intel Core i5 lub Intel Core i7. W przypadku AMD warto zwrócić uwagę na AMD Ryzen 5 lub 7.

Kolejnym istotnym parametrem jest pamięć RAM. Ona również ma istotny wpływ na szybkość działania sprzętu. Laptop dedykowany pracy z domu powinien posiadać minimum 8 GB RAM, jednak przy bardziej wymagających zadaniach warto zainwestować w model liczący 16 GB. W przypadku pracy na dużej liczbie danych trzeba także zainwestować w pojemny dysk. Powinien być to model SSD o pojemności 256 GB lub 512 GB. Te pojemności sprawdzą się w większości przypadków.

Nieco uwagi trzeba również poświęcić wyborowi ekranu. W tym przypadku warto oprzeć się na trzech czynnikach – przekątnej, rozdzielczości oraz matrycy. Większość osób pracujących zdalnie wybiera ekran o przekątnej około 14 cali, co powinno być w zupełności wystarczające. Większość modeli posiada rozdzielczość 1920 × 1080 px. Nad większymi rozdzielczościami warto zastanowić się w momencie, jeżeli praca wiąże się z grafiką. Jeśli chodzi o matrycę, do laptopów dedykowanych pracy zdalnej polecane są modele matowe, które zapobiegają powstawaniu odbić światła.

Następnym parametrem, który należy uwzględnić, jest karta graficzna. Tak naprawdę ma ona znaczenie jedynie dla osób, których praca związana jest z grafiką. Jeżeli jednak zadania w pracy nie wymagają zaawansowanych ustawień graficznych, spokojnie można postawić na model z zintegrowanym układem graficznym. Laptop musi być także wyposażony w podstawowy port USB. Jeśli zależy nam na podłączaniu do niego innych urządzeń, warto szukać sprzętu wyposażonego także w inne wejścia.

Redakcja powermilk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów oraz multimediów staje się jeszcze bardziej fascynujący i dostępny! Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do nowych technologii spotyka się z praktyczną wiedzą, tworząc inspirujące źródło informacji dla wszystkich entuzjastów cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Telefon z dużym wyświetlaczem
Co zrobić ze starym sprzętem komputerowym
praca zdalna

Jesteś zainteresowany reklamą?

praca zdalna