Strona główna
Internet
Tutaj jesteś

Bezpieczeństwo w sieci – jak ochronić się przed zagrożeniami?

30 kwietnia 2021 bezpieczeństwo w sieci


Większa część ludzi na całym świecie korzysta z internetu, jednak nie wszystkie osoby wiedzą jak w bezpieczny sposób z niego korzystać.

Jakie niebezpieczeństwa czekają na nas w sieci?

1. Uzależnienie – dotyczy przede wszystkim dzieci, choć i zdarzają się dorośli, którzy nie rozstają się np. z telefonem. Jeśli nie wiemy, czy nasze dziecko jest uzależnione od np. grania w gry na komputerze, należy zadać sobie kilka pytań:
– Czy dziecko rzadko spotyka się z rówieśnikami bo woli grać w gry?
– Czy dziecko coraz dłużej przesiaduje przed komputerem?
– Czy dziecko się denerwuje, kiedy prosisz, aby odszedł od komputera?
Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, oznacza to, że należy jak najszybciej znaleźć dziecku inne zajęcie jak np. zapisać na basen czy tenis oraz ograniczyć jego czas przed komputerem.
2.Wirusy – potrafią nieźle namieszać w każdym urządzeniu z dostępem do internetu, czasami wystarczy tylko kliknąć na facebooku w link wysłany od znajomego, by narobić sobie sporo kłopotów.
3. Cyberprzemoc – jest zagrożeniem polegającym na m.in.straszeniu, poniżaniu, wyzywaniu danej osoby przez inną. Często do takich ataków dochodzi wśród dzieci, które z zazdrości lub innych przyczyn chcą w ten sposób ośmieszyć lub nastraszyć inną osobę. Bardzo często również dochodzi na różnych czatach do rozmów nieletnich z pedofilami, którzy podszywają się pod młodszą osobę, aby umówić się na spotkanie w realu.
4. Kradzież danych osobowych – czasami na przekazanie danych osobowych nieświadomie pozwalamy sami, klikając w różne formularze jak np. zakupy online, pożyczki. Nasze dane bardzo często są przekazywane innym firmom, dlatego otrzymujemy mnóstwo maili i telefonów z różnych firm. Kradzież danych osobowych może posłużyć np. do zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko.
5. Wyłudzanie informacji – zdarza się, że wypełniamy ankiety, w których proszą nas o podanie np. źródła zatrudnienia, marki samochodu czy sprzętu domowego. Nieświadomie zaznaczamy odpowiedzi, które mogą zostać wykorzystane w celu np. kradzieży.
6. Niebezpieczne treści – szczególnie narażone są dzieci, ponieważ niestety bardzo często z ciekawości wchodzą na strony dla osób dorosłych. Aby wejść na taką stronę wystarczy potwierdzić, że ma się osiemnaście lat lub wpisać dowolną datę urodzenia.
7. Włamania do komputera – pozwalają na przechwycenie wszystkich danych łącznie z hasłami logowań do banku lub innych rzeczy, które dana osoba posiada na komputerze.

Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu jest bardzo ważne, dlatego warto wiedzieć jak w sposób nie stanowiący zagrożenia, należy z niego korzystać.
1.Dzieci – w ich przypadku przede wszystkim ważna jest rozmowa z rodzicem, który powinien ostrzec je przed różnymi zagrożeniami i konsekwencjami, jakie mogą ponieść, jeśli się nie zastosują do rad. W przypadku kiedy dziecko samo zgłasza, że ktoś je straszy czy ośmiesza, należy jak najszybciej zawiadomić policję, ponieważ tego typu rzeczy są karalne. Dobrym pomysłem jest założenie na urządzeniach, z których dziecko korzysta kontroli rodzicielskiej. Jest to aplikacja, która umożliwia nam wybór treści jakie dziecko będzie chciało zobaczyć, wchodząc na internet, a nawet możemy określić, w jakim czasie nasza pociecha może niego korzystać.
Przed czym należy przestrzec dzieci?
– przed wchodzeniem na strony dla dorosłych
– przed rozmową z nieznajomymi osobami, a zwłaszcza tymi, które mają dziwne profile (np. bez znajomych, zdjęć itd.)
– przed klikaniem w niebezpieczne linki
– przed wysyłaniem rozbieranych zdjęć np. swojemu chłopakowi
– przed ośmieszaniem oraz grożeniem innym osobą
– przed przekazywaniem danych osobowych swoich lub rodzica
2. Osoby dorosłe, aby mogły bezpiecznie korzystać z internetu, muszą zadbać o dobry program antywirusowy oraz nie zapomnieć o aktualizacji urządzenia. Ważną rzeczą jest również regularna zmiana haseł do kont oraz nieklikanie w podejrzane linki. Podczas przeglądania poczty elektronicznej należy od razu usuwać maile od nieznanych osób.

Pamiętajmy, że banki nigdy nie poproszą nas o login oraz hasło do zalogowania w celu np. weryfikacji lub potwierdzenia danych osobowych, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno udostępniać tych informacji.

Redakcja powermilk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów oraz multimediów staje się jeszcze bardziej fascynujący i dostępny! Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do nowych technologii spotyka się z praktyczną wiedzą, tworząc inspirujące źródło informacji dla wszystkich entuzjastów cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Czym wypełnić i zabezpieczyć przesyłkę
Klasyczne kryminały
bezpieczeństwo w sieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

bezpieczeństwo w sieci