Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Jak wybrać monitor do komputera?

6 maja 2021 monitor do komputera


Podczas kupowanie komputera każdy zwraca uwagę przede wszystkim na to, jaki wybrać do niego procesor, dysk twardy, czy też oczywiście kartę graficzną, jeśli będzie to maszyna używana do grania w gry. Podczas kupowania komputera nie można jednak zapominać o tym, jaki kupi się do niego monitor. W końcu od jego jakości zależeć będzie jakość wyświetlanego na ekranie obrazu. Czym zatem trzeba się kierować, gdy kupuje się monitor do komputera?

Wybieramy rodzaj matrycy

Podstawową sprawą podczas kupowania monitora do komputera jest to, jaka będzie w nim zastosowana matryca. Jak się bowiem okazuje, na rynku istnieją aż trzy zupełnie różne od siebie rodzaje matryce. Czym się one charakteryzują?
Na rynku monitorów znaleźć można wersje wyposażone w matrycę TN, IPS i VA. Wersja TN jest teoretycznie najsłabsza, ponieważ generuje ona dość słabej jakości kolory. Ogromną jednak jej zaletą jest bardzo szybka reakcja, co przydawać się może w dynamicznych grach. Model IPS to monitor o znacznie lepszych kolorach i szerszych kątach widzenia, lecz często z dość wysokim czasem reakcji matrycy. Model VA to wersja znajdująca się pośrodku obu wcześniejszych wersji. Co prawda nie ma tak dobrych kolorów jak IPS, lecz ma od niej lepszy czas reakcji.

Jaka przekątna ekranu?

Jeśli ma się już określony pożądany rodzaj matrycy, można następnie przejść do tego, jaka ma być jej wielkość. Przyjmuje się, że obecnie minimalna przekątna monitora to 24 cale, a najbardziej polecana to 27 cali.
Co jednak równie ważne, sama przekątna to nie wszystko, ponieważ pamiętać także trzeba o proporcjach obrazu. Jeszcze do niedawna na rynku dominowały monitory o proporcjach 4:3, lecz obecnie najczęściej wybieranym modelem jest wersja 16:9. Monitory tego typu sprawdzają się rewelacyjnie nie tylko w grach, lecz również podczas oglądania na nich filmów.

Jaka rozdzielczość i odświeżanie?

Kolejną niezwykle ważną sprawą w przypadku wybierania monitora do komputera, jest określenie jego natywnej rozdzielczości. Obecnie za minimum uznaje się monitor potrafiący wyświetlić obraz w Full HD. Zapewnia to dobrą jakość, a co więcej, odpowiednią płynność w grach.
Oczywiście jeśli ktoś posiada mocniejszą maszynę, która poradzi sobie bez większych problemów z wyższymi rozdzielczościami, to poleca się wybranie modelu 4K, który znacznie podniesie jakość generowanego obrazu.
Jednocześnie, jeśli komputer jest na tyle dobry, aby wyświetlić więcej niż standardowe 30, a nawet 60 klatek na sekundę, poleca się wybranie monitora o odświeżaniu 144 Hz, co w zauważalny sposób wpłynie na płynność obrazu.

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli chce się nabyć dobrej klasy monitor, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka dodatkowych elementów jego wyposażenia. Mowa tu jest np. o wbudowanych głośnikach, dzięki czemu nie będzie potrzeby kupowania osobnego zestawu grającego. Co więcej, poleca się, aby taki monitor miał wyjście na słuchawki, co znacznie poprawi wygodę podłączania ich do komputera. Na koniec oczywiście trzeba również mieć na uwadze obecne w monitorze złącza i wyjścia, aby można go było podłączyć do każdej maszyny.

Redakcja powermilk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów oraz multimediów staje się jeszcze bardziej fascynujący i dostępny! Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do nowych technologii spotyka się z praktyczną wiedzą, tworząc inspirujące źródło informacji dla wszystkich entuzjastów cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Telefon z dużym wyświetlaczem
Co zrobić ze starym sprzętem komputerowym
praca zdalna

Jesteś zainteresowany reklamą?

praca zdalna