Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę ze smartfonami. Jednak nie wszyscy byliśmy w tym momencie obeznani z nową technologią na tyle, żeby od razu wszystko świetnie wiedzieć. Osoby, które uczyniły ten pierwszy krok i zaopatrzyły się w pierwszy w życiu smartfon, mogą mieć problem z rozpoczęciem jego odpowiedniego użytkowania.
Od czego zacząć użytkowanie smartfona?
Do każdego modelu załączona jest instrukcja. Jej elektroniczny odpowiednik jest na pewno do znalezienia w sieci. Użytkownik znajdzie tu takie informacje jak: objaśnienie funkcji przycisków zewnętrznych oraz wygląd ikonek podstawowych aplikacji do kontaktów, dzwonienia, SMSowania, czy ustawień. Z tymi ostatnimi też warto się zaznajomić, choćby po to, aby ustawić sobie odpowiedni sygnał nadchodzącego połączenia i przychodzących wiadomości, jasność wyświetlacza, czy tapetę na wyświetlacz.
Smartfon może jednak służyć nie tylko do podstawowego kontaktu telefonicznego.
W czym i jak może nam pomóc smartfon?
/
Dzisiaj smartfony mają coraz więcej wbudowanej pamięci, którą dodatkowo można powiększyć stosowną kartą zewnętrzną. Tę ostatnią warto przeznaczyć przede wszystkim na robione przez siebie zdjęcia, kręcone filmiki, tworzone dokumenty itd.
Natomiast sam telefon może:
– podać prognozę pogody
– połączyć użytkownika z mediami społecznościowymi
– notować ważne sprawy w terminarzu, który przypomni o nich we właściwym momencie
– tłumaczyć teksty z innych języków na ten ojczysty
– skanować dokumenty, aby zapisać je w formie elektronicznej
– pozwolić oglądać filmy i seriale
i wiele, wiele innych.
Jak zwiększyć możliwości swojego smartfona?
Aby uczynić ze swojego smartfona urządzenie wielofunkcyjne, przydadzą się odpowiednie aplikacje na telefon. Jednak z aplikacjami jest podobnie, jak z programami na komputer: warto pobierać tylko te sprawdzone oraz z pewnych źródeł.
Na każdym smartfonie – niezależnie od marki i zainstalowanego na nim systemu – producent instaluje aplikację sklepu z aplikacjami. Nazwa „sklep” jest tu umowna, bo nie wszystkie proponowane w tym miejscu materiały są płatne.
Owszem, za część trzeba zapłacić już przy instalacji, inne oferują sporo darmowych funkcji, przy pewnej liczbie płatnych, wreszcie trzecia grupa to aplikacje zupełnie darmowe. Ich producenci zarabiają przede wszystkim na reklamach, które mogą wyświetlać się podczas użytkowania ich produktów.
Przeważnie aplikacje na telefon pobierane w zaufanych źródłach można oceniać oraz czytać oceny dotychczasowych użytkowników. Ułatwia to wybranie najlepszej na daną chwilę aplikacji np. w rodzaju pogodynki, przelicznika walut, kalendarza, czy aparatu fotograficznego.
Żadna aplikacja nie musi być na zawsze
Wprawdzie producent zaopatruje swoje smartfony w podstawowe aplikacje:
– do dzwonienia
– do SMSowania
– aparat fotograficzny
– sklep z aplikacjami
– czasem radio, itd.,
jednak użytkownik może wybrać inną do danego zadania. Dotyczy to choćby robienia zdjęć. Aplikacja-aparat fotograficzny zainstalowana firmowo ma najczęściej jedynie bardzo podstawowe funkcje, które mogą użytkownikowi nie wystarczać. Wtedy można wybrać inną – jedną z wielu dostępnych w sklepie z aplikacjami.
Wybierz tylko najpotrzebniejsze aplikacje
Wprawdzie wiele smartfonów ma wbudowaną pokaźną pamięć ROM i niezłą pamięć operacyjną RAM, jednak nie warto zapełniać ich do maksimum. Wtedy telefon może nie działać płynnie.
Wiele aplikacji działa cały czas w tle, choć nie jest to niezbędne – to także oddziałuje na jakość pracy urządzenia. Dlatego zarówno rodzaj, jak i liczbę aplikacji należy wybierać z głową.