Strona główna
Gry
Tutaj jesteś

Zabawy i gry dla dzieci – znaczenie dla prawidlowego rozwoju

28 kwietnia 2021 gry dla dzieci


Historia rozwoju ssaków, czyli również ludzi, jest w znacznej mierze kształtowana przez zabawę. Zwłaszcza małe dzieci wykazują bardzo dużą chęć do nauki i ciekawość poznawania świata.
Wczesne dzieciństwo jest najbardziej wymagającym okresem uczenia się w życiu człowieka.
Poprzez zabawę dzieci radzą sobie z różnymi problemami, ma ona ogromne znaczenie dla ich rozwoju.

Znaczenie gier i zabaw w rozwoju dziecka

Zabawa dziecięca to nabywanie umiejętności niezbędnych w późniejszym życiu. Rozwój niektórych obszarów mózgu jest wspierany wyłącznie poprzez zabawę.
Już w pierwszych latach życia mózg uczy się przetwarzać informacje za pomocą zmysłów wzroku, smaku, dotyku, słuchu i węchu oraz budować sieci neuronowe, które są kluczowe dla dalszego przetwarzania i łączenia informacji.
Nie wszystkie gry i zabawy wspierają mózg w ten sam sposób. Istnieją gry dla dzieci, które stymulują mózg bardziej niż inne.
Niektóre z nich wzmacniają podstawowe funkcje mózgu, takie jak na przykład układ limbiczny. Tym samym tworzą emocjonalną podstawę do rozwoju poznawczego dzieci.
Inne rodzaje gier wzmacniają pamięć i wspierają rozwój mowy. Są też takie, które bezpośrednio wpływają na powstawanie komórek i synaps w korze mózgowej, a tym samym na koncentrację, umiejętność myślenia abstrakcyjnego i ogólny potencjał poznawczy.

Jaki wpływ na rozwój mają gry dla dzieci i zabawy?

Zabawa ma duży wpływ na rozwój dziecka. Jest ono bardziej wewnętrznie zmotywowane. Bawiąc się, dziecko dobiera materiały, które są dopasowane do jego poziomu rozwoju i projektuje przebieg zabawy. Dotyczy to zarówno zabaw indywidualnych i grupowych.
Poprzez zabawę dzieci poznają siebie dzięki zauważalnej własnej skuteczności. Nawet maluchy potrafią odczuwać empatię podczas zabawach grupowych. Uczą się przegrywać i konfrontować się z emocjami, które wywołuje przegrana lub wygrana, zaczynają poznawać i rozumieć otaczający świat w kontekście społecznym.

Dzieci, które wolą bawić się tylko z dorosłymi lub tylko z jednym dzieckiem, powinny być zachęcane przez opiekunów do zabawy w większych grupach. Udane doświadczenia zdobyte w zabawach grupowych mają dobry wpływ na społeczne doświadczenia związane z uczeniem się. Można je osiągnąć nawet w małych grupach, składających się z trojga lub czworga dzieci.

W przypadku starszych dzieci, mających trudności z przestrzeganiem reguł gier grupowych, nauczyciele powinni z nimi ćwiczyć „branie i dawanie”, uczyć zasad i towarzyszyć emocjonalnie w ich kontaktach z innymi ludźmi.
To jednak wymaga zarówno odpowiednio wyszkolonych nauczycieli, jak i zasobów.

Ważne jest tworzenie środowiska, w którym możliwość podejmowania prób i popełniania błędów jest jednym z najważniejszych doświadczeń.
To dobra droga, aby zachęcić dzieci do ciekawości, spontaniczności i nauki przez zabawę. Jest to podstawa rozwoju emocjonalnego, społecznego i poznawczego.

Jakie gry wybierać aby wesprzeć rozwój dziecka?

Każdy etap rozwoju dziecka może być wspierany w różny sposób, na przykład poprzez gry dla dzieci.
Należy pamiętać, że gry i zabawy powinny być przyjemnością, wywoływać pozytywne emocje i doznania. Warto żeby zawierały elementy edukacyjne i wymagały kreatywności, a jednocześnie dawały odprężenie psychiczne i fizyczne.
Ważna jest też różnorodność, która przygotowuje do życia w społeczeństwie, pomaga doskonalić różne umiejętności i sprawność, a także przyswajanie informacji.
Kluczowe znaczenie ma wspieranie wewnętrznej motywacji.
Warto wybierać gry, które polegają na konstruowaniu i rozwiązywaniu różnych problemów, w których dzieci mogą rozwijać wytrwałość i pozytywne nastawienie do wyzwań.
Oczywiście, gry różnią się w zależności od wieku i rozwoju.

Dużo zabawek jest wykonanych w taki sposób, że nie ma miejsca na kreatywność i wyobraźnię.
Kuchenka dla dzieci, suszarka do włosów czy zestawy warzyw i owoców wydają się być dokładnie tym, czym są. Takie zabawki większość dzieci ma w domu.
Dlatego ważne jest aby dostarczać im gier pobudzających wyobraźnię i zabawek, które nie ograniczają zastosowań.

Redakcja powermilk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów oraz multimediów staje się jeszcze bardziej fascynujący i dostępny! Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do nowych technologii spotyka się z praktyczną wiedzą, tworząc inspirujące źródło informacji dla wszystkich entuzjastów cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

głośniki gamingowe
zestaw do gier
gry edukacyjne dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

gry edukacyjne dla dzieci