powermilk.pl

powermilk – gry, komputery, gsm

wentylator do laptopa
Komputery

Czym charakteryzuje się wysokiej jakości wentylator do laptopa?

Osoby, które wiele godzin spędzają przed laptopem, powinny pamiętać o tym, że niestety może dojść do przegrzania procesora. Aby uniknąć awarii i kosztownych wydatków na nowe podzespoły warto jak najszybciej postawić na wysokiej jakości wentylator do laptopa. Głównym zadaniem wiatraków jest oczywiście chłodzenie wewnętrznych komponentów, dzięki czemu laptop może bez problemu pracować nawet kilka godzin.

Jakie są najpopularniejsze wentylatory do laptopów?

W laptopach do chłodzenia najczęściej wykorzystuje się niezawodne wentylatory. Standardem w dzisiejszych czasach są uniwersalne wentylatory 2-pinowe, które posiadają dwa oddzielne przewody. Mowa oczywiście o czerwonym przewodzie z zasilaniem +5V, jak i również o czarnym przewodzie z minusowym zasilaniem. Nieco lepszymi parametrami użytkowymi, mogą pochwalić się wentylatory 3-pinowe, które dodatkowo posiadają żółty przewód. Jego głównym zadaniem jest wysyłanie aktualnej prędkości obrotowej wentylatora bezpośrednio do płyty głównej. Dzięki tzw. hallotronowi, można na bieżąco obserwować i monitorować poziom grzania laptopa. Producenci oferują swoim klientom również wentylatory 4-pinowe, które dodatkowo posiadają niebieski przewód. Dzięki niemu można swobodnie sterować prędkością obrotową z wykorzystaniem sygnał PWM.

Zewnętrzne źródło chłodzenia – czy warto?

W nowoczesnych laptopach coraz częściej stawia się na zewnętrzne źródło chłodzenia. W sklepach komputerowych coraz częściej można dokupić specjalne podstawki do komputera, które oprócz dodatkowych baterii zasilających posiadają funkcje chłodzenia. Nowoczesne konstrukcje z wbudowanym wentylatorem doskonale chłodzi sprzęt podczas wytężonej pracy. Podkładki są dobrym wyborem przede wszystkim dla osób, które laptop wykorzystują do gier. Wynika to oczywiście z tego, że to właśnie gamingowy sprzęt najszybciej się przegrzewa.

Dlaczego warto postawić na chłodzenie?

Wysokiej klasy laptopy jak powszechnie wiadomo nie należą do najtańszych wydatków, dlatego też tym bardziej warto postawić na porządne chłodzenie. Wybranie porządnego wentylatora do laptopa to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby systematycznie czyścić sprzęt, dzięki czemu działać będzie on sprawnie przez wiele długich lat użytkowania. Pamiętać należy o tym, że to właśnie nadmiar kurzu powoduje szybkie przegrzewanie się poszczególnych podzespołów. Na łopatkach wentylatora zbiegiem czasu osiadać będzie kurz i brud, dlatego też warto co jakiś czas go dokładnie oczyścić.

Głośność wentylatora ma znaczenie

Aby wybrać porządny wentylator do laptopa warto zwrócić uwagę także na jego głośność pracy. Na szczęście zdecydowana większość wentylatorów dostępnych na rynku, może pochwalić się wysoką kulturą pracy. Nowoczesne wentylatory zaprojektowane zostały w taki sposób, że wraz z wzrostem obciążenia sprzętu automatycznie wzrasta prędkość i głośność samych wentylatorów. Jest to bardzo praktyczne i niesłychanie praktyczne rozwiązanie. Każdy producent podaje głośność swoich wentylatorów w dB, dzięki czemu można bez problemu porównać dostępne na rynku urządzenia.