Strona główna
Komputer
Tutaj jesteś

Co zrobić ze starym sprzętem komputerowym w firmie?

13 grudnia 2023 Co zrobić ze starym sprzętem komputerowym


Prędzej czy później przyjdzie moment, w którym konieczna będzie wymiana sprzętu informatycznego w firmie. Powodów takiej zmiany może być wiele. W takim momencie powstaje jednak dylemat, co zrobić ze starymi, niepotrzebnymi już urządzeniami. Istnieją co najmniej dwa rozwiązania tego problemu. Co warto wiedzieć o pozbywaniu się starego sprzętu komputerowego z firmy? Podpowiadamy!

Kiedy jest dobry moment na wymianę sprzętu komputerowego w firmie?

Można wymienić wiele momentów, kiedy wymiana urządzeń informatycznych w siedzibie firmy jest dobrym pomysłem. Symptomem, który powinien spowodować refleksję nad zakupem nowego sprzętu, jest zbyt wolne ich działanie. Problemy z szybkim łączem internetowym, wolne wysyłanie plików oraz utrudniona współpraca z innymi sprzętami to okoliczności, w którym konieczny może być zakup nowego wyposażenia.

Warto zdawać sobie sprawę, że wolne działanie komputerów w firmie ma negatywny wpływ na jej wydajność. Z tego powodu spowolnione są wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, a pracownicy są z tego powodu mniej wydajni. Zapewnienie im najwyższej jakości komputerów i laptopów to tak naprawdę inwestycja w rozwój firmy, którą warto w takich przypadkach poważnie rozważyć.

W jaki sposób można pozbyć się urządzeń informatycznych z zyskiem?

Można wymienić dwa sposoby, dzięki którym firma może zarobić na pozbyciu się niepotrzebnego sprzętu komputerowego. Pierwszym z nich jest tzw. wykup pracowniczy. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rozwiązanie polegające na odsprzedaniu działających komputerów lub laptopów swoim pracownikom. Dzięki temu firma ma możliwość zarobienia, a pracownik zyskuje w pełni sprawne urządzenie na użytek prywatny.

Trzeba jednak wiedzieć, że nieco bardziej popularnym rozwiązaniem jest sprzedaż komputerów do wyspecjalizowanego skupu. Odkup sprzętu opiera się na kilku etapach. Kluczowym elementem całego procesu jest wykonanie przez skup profesjonalnego audytu technicznego i wizualnego, który pozwoli wycenić używany sprzęt. Transakcja jest dokonywana w momencie, gdy sprzedający przystanie na zaproponowaną cenę.

Usunięcie danych wrażliwych, czyli najważniejszy element sprzedaży sprzętu firmowego

Przepisy o ochronie danych osobowych RODO narzucają na właścicieli firm szczególną dbałość o ich usunięcie w momencie pozbywania się sprzętu. I tutaj dobra informacja – firmy profesjonalnie zajmujące się odkupywaniem lub pośredniczeniem w sprzedaży służbowych urządzeń IT mają w swoim pakiecie usługę kompleksowego usuwania tego rodzaju danych. W jaki sposób się to dzieje?

W przypadku sprzętu, który będzie przeznaczony do dalszego użytku, stosuje się metodę programowego usuwania danych. Polega ona na wielokrotnym nadpisywaniu informacji znajdujących się na nośnikach elektronicznych. W ten sposób komputer lub laptop przed dokonaniem sprzedaży jest całkowicie wyczyszczony z wrażliwych danych, co jest potwierdzane specjalnym protokołem.

Materiał zewnętrzny

Redakcja powermilk.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie świat elektroniki, gier, smartfonów, internetu, komputerów oraz multimediów staje się jeszcze bardziej fascynujący i dostępny! Jesteśmy miejscem, gdzie pasja do nowych technologii spotyka się z praktyczną wiedzą, tworząc inspirujące źródło informacji dla wszystkich entuzjastów cyfrowego świata.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Telefon z dużym wyświetlaczem
Co zrobić ze starym sprzętem komputerowym
praca zdalna

Jesteś zainteresowany reklamą?

praca zdalna